SUFITY PODWIESZANE – jak kształtują przestrzeń.

 

 

 

 W projektowaniu aranżacji wnętrz kuchni wykorzystujemy sufit podwieszany do zamaskowania ewentualnych nierówności stropu, ukrycia instalacji, zamontowania oświetlenia LED, a czasem zwyczajnie do obniżenia wysokości pomieszczenia. Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych, jednak możliwe są też inne rozwiązania, które zaprezentujemy Wam w artykule.

W jakich przypadkach zrezygnować z zakładania sufitu podwieszonego?

 

Przed podjęciem decyzji na zaprojektowanie sufitu podwieszonego, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość pomieszczeń, które projektujemy. Niewskazane jest zakładanie sufitów podwieszanych w przestrzeniach, których wysokość nie przekracza 2,60m. Założenie sufitu podwieszanego wiąże się z utratą kolejnych centymetrów z wysokości pomieszczenia, co w rezultacie może prowadzić do uzyskania niezwykle niekomfortowego wnętrza. Niezależnie od materiałów i barw użytych do wykończenia mieszkania, zbyt niskie pomieszczenia, w których sufit „opiera się” na naszych głowach, będą dla nas przytłaczające.

Typy sufitów podwieszanych

- gipsowo-kartonowe;

- napinane;
- kasetonowe;
- z paneli.

 

Nie wszystkie z wyżej wymienionych rozwiązań stosuje się w budownictwie mieszkaniowym, mają one zastosowanie raczej w budynkach użyteczności publicznej lub usługowych. Pierwsze dwa typy są powszechnie stosowane przy projektowaniu wnętrz prywatnych.

Sufit gipsowo-kartonowy

 

W nowo budowanym domu sufit podwieszany z płyt g-k montuje się po otynkowaniu ścian wewnętrznych oraz zrobieniu wylewek pod podłogi. Budowę rozpoczyna się od przykręcenia do sufitu i ścian metalowych profili, które utrzymują konstrukcję. Profile montowane do stropu pełnią główną funkcję konstrukcyjną, zaś profile przyścienne służą usztywnieniu konstrukcji. Przed zamontowaniem płyt gipsowo-kartonowych należy wyprowadzić instalacje elektryczną potrzebną do funkcjonowania zaprojektowanego oświetlenia w danym pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na dodatkowym wygłuszeniu akustycznym i ochronie przed hałaśliwym sąsiadem z piętra wyżej, przy mocowaniu sufitu powieszonego możemy położyć dodatkową warstwę izolacji akustycznej.

 

Dzięki stosowaniu metalowego stelażu w łatwy sposób możemy dogiąć jego elementy w taki sposób, aby uzyskać w zasadzie dowolny kształt, od prostych uskoków aż po falowaną powierzchnię. Do wykończenia tak urozmaiconych powierzchni stosuje się różne rodzaje płyt g-k.


Płyty gipsowo-kartonowe mogą mieć różne wymiary, najczęściej mają szerokość 1200mm i długość : 2000, 2400, 2600 lub 3000mm. Płyty g-k różnią się między sobą także grubością :
- 6,5 mm – wykorzystywane najczęściej do gięcia i wykonywania zabudowy łukowej
- 9,5 mm – służące do wykańczania ścian

- 12,5 i 15mm – najczęściej wykorzystywane do tworzenia zabudowy sufitu podwieszonego, im grubszą płytę wybierzemy tym lepsze parametry akustyczne i ogniowe uzyskamy.


Przy dobieraniu płyt należy również zwrócić uwagę na ich parametry wilgotnościowe, a także jeżeli wymaga tego użytkowanie wnętrza, na ich parametry ognioodporne (konieczne choćby przy wykonywaniu obudowy kominkowej). Nie każdy rodzaj płyt będzie nadawał się do wykończenia powierzchni w łazience, gdzie wilgotność powietrza przekracza zwykłe normy w pomieszczeniach suchych, dlatego należy w takim przypadku dobrać płyty odpowiednio zabezpieczone przed wilgotnością.

 

Sufit napinany

Ciekawa alternatywa dla opisanego wyżej sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Główne cele stosowania takiego rozwiązania pozostają takie same jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, jednak ma ono kilka dodatkowych zalet.

Montaż

Po dokonaniu dokładnych pomiarów wnętrza materiały potrzebne do zamontowania sufitu napinanego tworzone są na zamówienie na podstawie danych dostarczonych do producenta. Termokurczliwy materiał, przypominający grubą folię budowlaną, wycina się i obszywa obwodowo gumowymi zaczepami służącymi do mocowania sufitu do ścian. Dostępnych jest kilka wariantów wykończenia materiału – może być matowy lub z połyskiem, a nawet z nadrukowaną na nim grafiką.
Przy montażu tego rozwiązania najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty ze względu na ryzyko przerwania materiału przy zakładaniu go, kiedy nie ma się doświadczenia z prezentowaną technologią. Montaż rozpoczynamy, od zamontowania aluminiowych listew po obwodzie pomieszczenia, które stanowić będą stelaż pod materiał. Następnie w rogu pomieszczenia, dokładnie określonym przez producenta podpina się pierwszą klamrę, następnie w rogu po przekątnej, zabieg ten powtarza się z dwoma kolejnymi narożnikami. Kiedy już wstępnie zamocowano sufit, należy ogrzać pomieszczenie ciepłym powietrzem, dzięki temu materiał rozszerzy się, co ułatwi zamocowanie brzegów w aluminiowych listwach. Po napięciu całego sufitu w powstałe szczeliny między ścianą a sufitem wciska się plastikowe listwy maskujące.

 

Ciekawe rozwiązanie oświetlenia.

 

Przy stosowaniu sufitu napinanego można zdecydować się na zastosowanie oświetlenia led, które pozwoli nam uzyskać równomiernie rozproszone oświetlenie przez całą powierzchnie sufitu Wystarczy na stropie zamocować paski ledowe w rozstawie co 15 cm, a następnie w odległości co najmniej 10 cm zamontować sufit napinany z odpowiedniego materiału.
Przy tradycyjnym rozwiązaniu oświetlenia instalacje należy wyprowadzić poniżej sufitu, lampy zawiesza się na samodzielnych konstrukcjach mocowanych do stropu.

Komfortowe rozwiązanie sufitu podwieszanego

 

Zamontowanie sufitu napinanego zajmuję od kilku do kilkunastu godzin, w porównaniu do sufitu wykonywanego z płyt g-k jest też znacznie mniej uciążliwe. Należy jednak pamiętać o dokonaniu dokładnych pomiarów przed złożeniem zamówienia, gdyż nie będzie możliwości docięcia materiału na budowie.
Dodatkową zaletą jest możliwość wielokrotnego demontażu i ponownego założenia sufitu napinanego, co umożliwia dostęp do przestrzeni ograniczonej sufitem.

 

W tym przypadku większą swobodę oferuje nam rozwiązanie sufitu g-k, gdzie zamawiając nieco materiału w zapasie jesteśmy w stanie zmienić geometrię sufitu nawet na etapie montowania go. Montaż sufitu g-k wiąże się z zanieczyszczeniem pomieszczenia na etapie budowy, zajmuje też zdecydowanie więcej czasu, nawet do kilku dni.

 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się!.

Komentarze

<%comment.user.username%> <%comment.user.username%> <%comment.user.username%>
<%comment.content%>
<%comment.created_at%>