Podłogi drewniane zawsze modne

 

Na wybieranie odpowiedniej podłogi warto poświęcić nieco więcej czasu i dobrze się zastanowić zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Tak jak kolor ścian, czy nawet niektóre meble, łatwo zmienić, tak zmiana podłogi w mieszkaniu wiąże się ze zdecydowanie większymi kosztami i nakładem pracy. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem podłogi drewnianej, która jest idealnym tłem do wielu stylów wnętrzarskich.

Wiele możliwości


Dzięki łatwej obróbce drewna istnieje sporo rozwiązań, których możemy użyć wykonując drewnianą podłogę. Możemy też tworzyć ciekawe wzory z drewna wykorzystując do tego różne gatunki, różniące się między sobą wybarwieniem. Jednak przy takich zabiegach należy pamiętać o dobieraniu rodzajów drewna o zbliżonej twardości, żeby uniknąć wcześniejszego zużycia jednego z materiałów i nierówności z tego wynikających.

Rodzaje posadzek drewnianych:


- z litych desek,

- parkiet (np. układany w jodełkę),

- mozaika,
- panele drewniane,

- bruk drewniany.

Każde z rozwiązań ma swoje charakterystyczne cechy, którymi wyróżnia się spośród reszty.


Podłoga z litych desek

Deska lita wykonywana jest wcałości ze szlachetnego drewna, dlatego uważa się ją zaprodukt bardziej prestiżowy niż panele warstwowe. Dzięki temu możliwejest też wielokrotne odświeżanie podłogi przez cyklinowanie – grubsza warstwa szlachetnego materiału pozwala na starcie wierzchniej warstwy, która wymaga odnowienia. Standardowo grubość deski waha się między 18 a 22 mm,wierzchnia warstwa do pióra (czyli elementu łączącego deski) magrubość około 8mm.
Deskę możnamontować do podłoża poprzez klejenie lub w systemie tak zwanej ślepiej podłogi, gdzie na legarach montuje się warstwę z płyt lub desek, na której dopiero zakłada się podłogę właściwą.  

Drewno naturalne może też być poddawane wielu procesom barwienia : bejcowanie (zmiana barwy na wierzchniej warstwie), bielenie , czy wędzenie (zmiana naturalnej barwy całej deski na ciemniejszą).

Parkiet

Podłoga tego rodzaju układana jest z deszczułek zwanych klepkami – o długości od około 30 cm do 50 cm, szerokości 4 do 8 cm i grubości około 2 cm. Taki wymiar podłogi drewnianej również pozwalana wielokrotne jej odświeżanie z biegiem czasu. Wszystkie boki elementów parkietu łączone sa na wpust-wypust.
Parkiet tradycyjny wykonywany jest zazwyczaj zkrajowych gatunków drewna takich jak : dąb jesion czy brzoza – w tych przypadkach deszczółki mają długość 30cm. Dłuższe elementy możemy uzyskać przy zastosowaniu drewna egzotycznego, sięgające nawet do 50 cm.
Parkiet może być układany z zastosowaniemwielu wzorów : jodełka, jodełka francuska, cegiełka, angielski, koszykowy. A nawet o wielebardziej dekoracyjne wzory, stosowane jednak zazwyczaj tylko wewnętrzach niezwykle szlachetnych i eleganckich, takich jak pałace.Parkiet można układać na podłożu mineralnym (beton, podkład cementowy, gipsowy) lub na deskach bądź płytach drewnopochodnych.   

 

parkiet rodzaje podłoga drewniana poradnik

Mozaika


Mozaika tradycyjna jest najcieńszą podłogą drewnianą, grubość elementów tworzących ją wynosi standardowo 8mm. Pojedyńcze listewki mają długość zazwyczaj 120-160mm, układając po kilka producent łączy elementy na siatce lub papierze, wykonawca montuje, więc w ten sposób przygotowane „płytki”. Mozaikę ukłąda się na betonie lub gładzi cementowej, a po przyklejeniu odrywa się elementy wykonane przez producenta w celu związania kilku deszczółek ze sobą.

Przez swoją ograniczoną grubość posadzka ta może być poddawana renowacji w mniejszym stopniu niż inne typy posadzek – mniej razy poddawana może być cyklinowaniu.
Elementy mozaiki układane są w podobne wzory jak deszczółki parkietowe, naprzykład w cegiełkę czy szachownice.
Dzięki temu iż wykonana jest ze zdecydowanie mniejszych elementów, jest to także najtańsza metoda pokrycia podłogi drewnianą powierzchnią.  

Panele drewniane

Panele warstwowe są zbudowane najczęściej z trzech warstw drewna, z czego tylko wierzchnia warstwa wykonywana jest z drewna szlachetnego, pozostałe dwie zrobione są z gorszej jakości drewna najczęściej świerkowego. Druga warstwa układana jest prostopadle do przebiegu słojów w warstwie wierzchniej.

Rozmiary paneli są różne, wahają się od 40 do 250cm, a szerokość od 13 do 21cm. Grubość zależy od rodzaju i grubości poszczególnych warstw tworzących deskę. Dzięki temu iż panele zostają oszlifowane i zabezpieczone lakierem już przez producenta, montaż ich jest prosty i niezbyt czasochłonny.
Panele mocowane są krawędziowo za pomocą kleju, lub na tak zwane zatrzaski. Dzięki ostatniemu rozwiązaniu uzyskujemynie tylko szybszy i łatwieszy montaż, ale także możliwość wymiany pojedynczego elementu, a nawet zdemontowanie i przeniesienie podłogi w momencie przeprowadzki.

Późniejsza obróbka paneli, taka jak cyklinowanie i lakierowanie, możliwa jest tylko w przypadku, kiedy ich wierzchnia warstwa ma ponad 4mm grubości.

Bruk drewniany

Niezwykle rzadko stosowane rozwiązanie, z pewnością jednak nada niezwykłego charakteru we wnętrzu. Podłoga wykonywana jest z kostek drewna, w którycch licową stronę stanowi fragment przekroju pnia z widocznymi pierścieniami usłojenia.
Jest to podłoga niezwykle odporna na ścieranie dzięki czemu będzie towarzyszyła namprzez lata. Jednak ze względu na sposób ułożenia drewna – z odsłonięciem przekroju poprzecznego – jest to rozwiązanie niezwykle wrażliwe na działanie wilgoci. Przy stosowaniu tego rodzaju posadzki w pomieszczeniach narażonych na rozlanie wody stosuje się ułożenie po zewnętrznej krawędzi podłogi pasa kostek z nacięciem wykonanym od spodu, dzięki czemu w razie pęcznienia materiału te kostki zostaną zgniecone, bez szkody dla ścian pomieszczenia.

Kostki mają grubość od 25 mm. Ich wymiary mogą być różne zwiększają się proporcjonalnie z ceną elementów. Najczęściej spotykane rozwiązania to kostka o boku 4 cm, łączona i układana na podobnej zasadzie jak mozaika.  
Podobnie jak parkiet najbardziej popularne gatunki drewna używane przy wykonywaniu bruku to gatunki krajowe : dąb, buk, jesion, ale możliwe jest też wykonanie posadzki z drewna egzotycznego.
Tak jak przy każdej posadzce należy pamiętać, że ze zmianą gatunku drewna wiąże się też zmiana ceny podłogi.

Oto popularniejsze rodzaje posadzek drewnianych, jak widzicie przy wybieraniu podłóg do Waszego mieszkania jest nad czym myśleć.
Zaglądajcie do nas, żeby przeczytać już niedługo o poszczególnych gatunkach drewna i ich specyfikacji.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się!.

Komentarze

<%comment.user.username%> <%comment.user.username%> <%comment.user.username%>
<%comment.content%>
<%comment.created_at%>